La Sinfonia tarjoilee italialaisia makuelämyksiä Esplanadin holvikellarissa
Dieta / Referenssi / 28.10.2026

Visio uudesta ravintolasta oli kirkkaana Mari ja Ali Cecenin mielessä, mutta toteutus tuntui haastavalta: millainen keittiö ja pizzauuni toimisivat holvikellarissa? Entä miten tilat rakennettaisiin? Dietan 3D-suunnitelma sai palaset loksahtamaan paikoilleen sekä aloitti yhteistyön laitetoimituksista käyttöönottoon, asennuksiin ja sujuvaan arkeen.
Ceceneille ravintolayrittäjyys on ollut ennen kaikkea rohkeudesta ja omiin mahdollisuuksiin uskomisesta rakentunut yhteinen matka.
– Ali on toiminut ravintola-alalla yli 30 vuotta. Tutustumisemme myötä innostuin alasta itsekin, kouluttauduin, ja vuonna 2002 löimme hynttyyt yhteen myös yrittäjinä, Mari kertoo.
Vuosien aikana pariskunta on ehtinyt perustaa kaksi yhtiötä ja kolme ravintolaa. Vuonna 2010 he hankkivat Pizzeria La Festan, josta kasvoi yksi Oulun tunnetuimmista ravintoloista. Seuraavana vuorossa oli Ravintola Crecian, jonka yhteyteen he perustivat italiaisen elämysravintolan, ensimmäisen La Sinfonian. Vuonna 2025 ovensa avasi tuttavapariskunnan haltuun uskottu kreikkalainen ravintola Papa Andreas.
– Papa Andreaksen projektin yhteydessä saimme kuulla, että saman sisäpihan kellarikerroksessa oli liiketila, joka sopisi täydellisesti La Sinfonian konseptiin. Aloitimme tiloja koskevat neuvottelut, joista käynnistyi uusi, kunnianhimoinen ravintolaprojektimme, Mari iloitsee.
Dietan kanssa sujuvasti ideasta toteutukseen
Dieta auttoi tekemään ideasta totta sujuvana kokonaispalveluna. Esplanadin La Sinfonia edellytti keittiösuunnitelmaa jo projektin alkuvaiheessa. Suunnitelman tuli kattaa keittiön tarpeet ja vaatimukset.
– Valitsimme kumppaniksi Dietan, sillä olimme tehneet heidän kanssaan yhteistyötä aiemminkin, ja meillä oli heistä luotettava kuva, Mari toteaa.
Dieta toimitti havainnollisen 3D-suunnitelman, joka auttoi edistämään tilojen saamista ravintolakäyttöön. Seuraavaksi Dieta teki tarjouksen kalusteista, laitteista ja asennuksista. Laitekanta mahdollistaa muun muassa pizzojen, pastojen, risottojen, antipastojen ja gelaton valmistuksen sekä konseptin jatkokehityksen. Toimitus sisälsi kaasukäyttöisen Napoli-pizzauunin, astianpesulaitteet, kylmäkaapiston, paistolaitteet sekä muut keittiökoneet. Keittiöön rakennettiin myös lämpimien ruokien antopiste, josta tarjoilijat voivat noutaa annokset joutumatta liikkumaan keittiöön. Lisäksi Dieta toimitti osan ravintolan astioista ja tarvikkeista. Aiemmasta ravintolasta hyödynnettiin gelatokone.
Eräs projektin haastavimmista vaiheista oli noin 2000-kiloisen pizzauunin asennus kellarikerrokseen. Dieta järjesti uunin siirron teollisuusmuuttoihin erikoistuneen kumppanin kanssa. Uuni laskettiin pienellä nosturilla portaikon vierestä kellariin. Työ tehtiin yöllä, jotta liikenne ja sisäpihan muiden yritysten toiminta ei häiriytyisi.
Lopuksi Dieta hoiti käyttökoulutukset.

La Sinfonian keittiö on suunniteltu sujuvaa työskentelyä varten. Tarjoiluaukko yhdistää tehokkaasti keittiön ja ravintolasalin.

Yksityiskohdat ratkaisevat: astiat ja lämmin valaistus luovat upeat puitteet nautinnolliselle illalliselle. Lisäksi valikoima viinejä muodostavat luontevan kokonaisuuden.
Sujuvia ravintolaelämyksiä kaikille aisteille
Projektin lopputuloksena syntyi ravintola, jossa viihtyvät niin asiakkaat kuin henkilöstö. La Sinfonia tarjoaa lämminhenkisen ja elämyksellisen kokemuksen italialaisesta vieraanvaraisuudesta.
– La Sinfoniassa ruoka, viinit, ympäristö, tuli, tunnelma ja akustiikka muodostavat omat sinfoniansa. Se on paikka, joka on koettava itse, Mari lupaa.
Mikä tärkeintä, Dietan kokonaispalvelun myötä kiireiset ravintolayrittäjät voivat keskittyä omaan työhönsä.
– Kaiken kaikkiaan olemme erittäin tyytyväisiä Dietalta saamaamme kokonaisuuteen. Sujuva suunnittelu, toimivat ratkaisut, ammattitaitoinen asennus ja käyttökoulutus ja ennen kaikkea hyvä asiakaspalvelu tekivät yhteistyöstä onnistuneen, Mari päättää.


Suunnitteletko ravintolasi uudistamista tai uuden ravintolan avaamista? Toteutetaan yhdessä keittiö, joka näyttää ja tuntuu hyvältä.

Keijo Saatsi
Aluemyyntipäällikkö, Etelä- ja Länsi-Suomi ja Tampere (laitteet)
keijo.saatsi@dieta.fi040 592 9959












